ALTAI KAI (Sibiř)

Úterý 15.7.2014 18:00 - Amfiteátr
Vstup zdarma
image

Pětičlenná skupina Altai Kai pochází ze sibiřské republiky Altaj patřící do Ruské federace, kde hrdelnímu zpěvu říkají kai. Od tuvinského nebo mongolského se liší pouze v odchylkách a Altajci jsou v něm naprosto stejnými mistry. Častěji ale s kai spojují vyprávění starých legend - pamětí svého národa – za doprovodu dvoustrunné loutny topshur.

Altai Kai si jistě pamatuje ze spolupráce s Jiřím Pavlicou a Hradištaněm na albu Chvění. Altajci procestovali celý svět a natočili mnoho zdařilých desek, což považují za jednu z důležitých forem zachování toho neobyčejného umění.

Hrají na spoustu altajských tradičních nástrojů: dvoustrunné smyčcové ikili, flétnu shoor a rámový buben tungur. Pro zpestření používají také ruskou tahací harmoniku bayan a na Sibiři rozšířenou brumli khomus, na níž dokáží doslova divy.
Brumle je kovová podkova s pružnou lamelou - jazýčkem uprostřed; držíte v ústech a prstem brnkáte na lamelu, čímž docílíte charakteristického bzučivě alikvotního tónu, jehož výšku a barvu dotváříte ústy, představující resonátor.

Khomus, někdy také aman huur nebo komus, je zhusta spojován se šamanskými praktikami, ale jinak se jedná o zřejmě nejrozšířenější nástroj planety, bez konkurence v pojmenování: u nás se mu sice říká brumle, anglicky jew´s harp, ale nikdo dosud hodnověrně nepřišel na to z jakého důvodu, s židovskou kulturou nemá brumle totiž nic společného. Jazykovědci přišli na to, že angličtí celníci už v roce 1481 běžně používali označení jue harpes a jue trumpes, odvisejících od francouzštiny, ale drží se toho spíš jako jedné z verzí. Holandský muzikolog Phons Bakx si dal tu práci a našel pro brumli přes tisíc názvů; léta se také snažil – a nebyl sám – dopátrat se jejího původů, nejpřesvědčivější mu nakonec přišla ze střední Asie někdy okolo 4. století před naším letopočtem. Fakt, že se na brumli dnes hraje všude, včetně Afriky, souvisí hlavně s kupci a migrací. 

 

PRO ZÁJEMCE PROBĚHNE  VE STŘEDU 16.7. OD 17.00 KURZ ALIKVÓTNÍHO (HRDELNÍHO) ZPĚVU V PROSTORÁCH ZUŠ B-ART, KOMENSKÉHO 1275 – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
PŘIHLÁSIT SE MŮŽETE UŽ TEĎ NA  borovickova.milada@b-artskola.cz , TEL . 602754654

 

Altai Kai
« Zpět

rss

logo.pngaktuálně

Středa 23.8., 20:30
Amfiteátr
titulní obrázek akce PODRAZ
Americká krimi komedie, 1973. Režie: George Roy Hill.

Více

kontakt.pngKontakt

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, příspěvková organizace
Komenského 1
757 01 Valašské Meziříčí

Turistické informační centrum, předprodej vstupenek, tel.: 571 684 558, 605 733 274, email: info@info-vm.cz


Magda Siekliková, produkční, tel.: 571 684 577, 739 281 416, email: sieklikova@kzvalmez.cz

 

POKYNY K PARKOVÁNÍ u AMFITEÁTRU: Své vozy nejlépe zaparkujete na ulici Zámecká (vchod od zámku Kinských) nebo na ulici Záhumenní "pod nadjezdem", kde je dostek místa ke stání.

Parkování na ulici Svěrákova (u Amfiteátru)  je zakázáno!

Více 
 

mapa stránek © 2017, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí