ALTAI KAI (Sibiř)

Úterý 15.7.2014 18:00 - Amfiteátr
Vstup zdarma
image

Pětičlenná skupina Altai Kai pochází ze sibiřské republiky Altaj patřící do Ruské federace, kde hrdelnímu zpěvu říkají kai. Od tuvinského nebo mongolského se liší pouze v odchylkách a Altajci jsou v něm naprosto stejnými mistry. Častěji ale s kai spojují vyprávění starých legend - pamětí svého národa – za doprovodu dvoustrunné loutny topshur.

Altai Kai si jistě pamatuje ze spolupráce s Jiřím Pavlicou a Hradištaněm na albu Chvění. Altajci procestovali celý svět a natočili mnoho zdařilých desek, což považují za jednu z důležitých forem zachování toho neobyčejného umění.

Hrají na spoustu altajských tradičních nástrojů: dvoustrunné smyčcové ikili, flétnu shoor a rámový buben tungur. Pro zpestření používají také ruskou tahací harmoniku bayan a na Sibiři rozšířenou brumli khomus, na níž dokáží doslova divy.
Brumle je kovová podkova s pružnou lamelou - jazýčkem uprostřed; držíte v ústech a prstem brnkáte na lamelu, čímž docílíte charakteristického bzučivě alikvotního tónu, jehož výšku a barvu dotváříte ústy, představující resonátor.

Khomus, někdy také aman huur nebo komus, je zhusta spojován se šamanskými praktikami, ale jinak se jedná o zřejmě nejrozšířenější nástroj planety, bez konkurence v pojmenování: u nás se mu sice říká brumle, anglicky jew´s harp, ale nikdo dosud hodnověrně nepřišel na to z jakého důvodu, s židovskou kulturou nemá brumle totiž nic společného. Jazykovědci přišli na to, že angličtí celníci už v roce 1481 běžně používali označení jue harpes a jue trumpes, odvisejících od francouzštiny, ale drží se toho spíš jako jedné z verzí. Holandský muzikolog Phons Bakx si dal tu práci a našel pro brumli přes tisíc názvů; léta se také snažil – a nebyl sám – dopátrat se jejího původů, nejpřesvědčivější mu nakonec přišla ze střední Asie někdy okolo 4. století před naším letopočtem. Fakt, že se na brumli dnes hraje všude, včetně Afriky, souvisí hlavně s kupci a migrací. 

 

PRO ZÁJEMCE PROBĚHNE  VE STŘEDU 16.7. OD 17.00 KURZ ALIKVÓTNÍHO (HRDELNÍHO) ZPĚVU V PROSTORÁCH ZUŠ B-ART, KOMENSKÉHO 1275 – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
PŘIHLÁSIT SE MŮŽETE UŽ TEĎ NA  borovickova.milada@b-artskola.cz , TEL . 602754654

 

Altai Kai
« Zpět

rss

logo.pngaktuálně

Pátek 26.8., 18:00
Amfiteátr
titulní obrázek akce UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO
Ukulele Orchestra jako Brno je sdružení věkem i hudebními zkušenostmi pestré party hráčů a příznivců ukulele, původně havajského nástroje... (dále)

Více

kontakt.pngKontakt

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, příspěvková organizace
Komenského 1
757 01 Valašské Meziříčí

Kristýna Baslová
, předprodej vstupenek, tel.: 571 684 558, 605 733 274, email: predprodej@kzvalmez.cz


Magda Siekliková, produkční, tel.: 571 684 577, 739 281 416, email: sieklikova@kzvalmez.cz

Více 
 

mapa stránek © 2016, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí