PIRÁTSKÁ POHÁDKA
Vladislav Kracík

PIRÁTSKÁ POHÁDKA

Anička a Eliška jsou úplně obyčejné malé holky. Bydlí v Olomouci a vždy po škole si chodí hrát na dětské hřiště. A jednou je napadne, že si budou hrát na piráty, jenom jako samozřejmě, jenomže potom najdou v pískovišti zakopaný vzkaz v lahvi a v něm mapu úplně opravdického ztraceného pirátského pokladu, a pak se teprve začnou dít věci. Protože než bys řekl švec, ocitnou se na palubě opravdické pirátské lodi, která pluje po opravdickém moři. A tak se začíná bláznivá cesta za pokladem, na které Eliška a Anička navštíví i písečný ostrov či podmořský svět! Pohádka vhodná pro děti od tří let.

 

Autorský tým Vladislava Kracíka (autror, režie), Lenky Jorníčkové (dramaturgie) a výtvarnic  Markéty Rosendorfové a Evy Svítkové stojí za veleúspěšnými pohádkami Divadla Tramtarie, které se již hrály snad po celé České republice, a které také pravidelně reprezentují Olomouc i v zahraničí. Pohádky Divadla Tramtarie, charakteristické svým dynamickým  vyprávěním, důrazem na hravou scénografii i na interakci s dětským publikem již také získaly celou řadu ocenění (Cena diváků festivalu Dítě v Dlouhé, Cena za nejlepší herecký výkon, scénografii a inscenaci na Popelce Rakovník atd.)

 

Náš autorský tým se vždy nechává inspirovat nějakým výrazným prostředím. Nejprve to byl pravěk (O pračlovíčkovi), poté železniční nádraží (Pohádky o mašinkách) a nakonec staré antické Řecko (O Héraklovi). Tentokrát padl výběr na romanticko-dobrodružné prostředí dávných moří a oceánů, které jsou křižovány plachetnicemi pirátů a korzárů, a jejichž dna jsou poseta ztracenými poklady.

 

Výrazným tématem nové pohádky je kromě prostředí také motiv dětské hry a její vztah k realitě. Obě roviny, dětsky snová a skutečná, se navzájem střídají a prolínají celým příběhem. Hlavní hrdinky si začínají hrát na hřišti na piráty, ale postupem času se jejich hra více a více podobá skutečnosti, až ani zástupce dospělého světa, malíř pokojů Jarda, který se nechá hrou strhnout, už od určitého okamžiku není schopen rozlišit, co je hra a co realita. A je to vůbec podstatné? Důležité je zastat se přítele, když je v nebezpečí, podržet ho, když prohrává,  podělit se s ním o vítězství. Stejně tak v reálném životě, jako třeba ve hře na piráty.

 

Režie: Vladislav Kracík
Dramaturgie: Lenka Jorníčková
Hrají: Jan Konopčík nebo Václav Stojan, Barbora Šebestíková, Dáša Rybářová nebo Petra Konvičková
Scéna a kostýmy: Markéta Rosendorfová a Eva Svítková
Hudba: Martin Peřina
Technická spolupráce: Aleš Hejral, Roman Veškrna, Igor Dobroruka
Premiéra: 27.10.2012

Délka: 50min bez přestávky

 

Termíny

  • Čt 25.8.2016, 16:00

Místo konání

Amfiteátr

Pořadatel

Amfiteátr