UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO
Kulturní léto 2016

UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO

Ukulele Orchestra jako Brno je sdružení věkem i hudebními zkušenostmi pestré party hráčů a příznivců ukulele, původně havajského nástroje připomínajícího malou kytaru.

 

Skupina vznikla na konci roku 2010, tehdy ještě v méně početném složení. Po prvních vystoupeních se velmi rychle vytvořilo seskupení amatérských i profesionálních hudebníků, postupně si budující osobitý přístup a také repertoár složený z coververzí známých písní, které se snaží prezentovat s cílem pobavit sebe i posluchače. Cesta jednotlivých členů k ukulele byla různá, základním impulsem však byla inspirace knihou Toma Hodgkinsona Líný rodič. Autor – sám propagátor ukulele – v ní vyzdvihuje přednosti tohoto skladného nástroje jedinečného zvuku a dokonce tvrdí, že by ukulele nemělo chybět v žádné domácnosti. Což potvrzuje i stále narůstající oblíbenost skladného nástroje mezi profesionály a hudebními nadšenci.

 

Od svého vzniku absolvovala UojB více než dvě stovky koncertů, od letních festivalů a vystoupení na náměstích, přes klubové hraní, soukromé i firemní oslavy, až po komornější akce v rámci představení slavného brněnského divadla Husa na provázku.

 

Na kontě má prozatím tři alba coververzí. Na jaře 2012 vyšlo „Živě z Brna/Live from Brno“ a hned následujícího roku deska „A Little Less Conversation“, v prosinci 2015 pokřtili UOjB novinku „Mad World“.

Repertoár se postupně rozrůstá, v tuto chvíli ho aktivně tvoří více než čtyřicet předělávek. V netradičním podání UOjB můžete slyšet světové rockové a popové hity od Rolling Stones, Beatles, Doors, Steppenwolf, Police, Clash, AC/DC, Depeche Mode, Leonarda Cohena, Iggyho Popa, Toma Jonese, Elvise Presleyho, Roye Orbisona, Toma Pettyho, Billa Haleyho, Boba Marleyho, Amy Winehouse, Michaela Jacksona a dalších.

 

Ukulele Orchestra jako Brno aktuálně vydalo EP s pěticí českých skladeb. Projekt s názvem „Ukulele Orchestra jako Brno hraje Škaredou holku“ (2016) přetváří písně brněnské hardrockové kapely z devadesátých let, jejíž čtyři členové se sešli právě v UOjB.

 

Škaredou holku založili roku 1990 bývalí spoluhráči a kamarádi ze spřízněných kapel (nejznámější bude asi Z kopce nebo Ocelová sněť). Dvorním textařem, a zpočátku i zpěvákem, byl Jirka Strážnický. Strážnický měl zcela nezaměnitelný autorský rukopis, téměř ke všem písním napsal i scénáře videoklipů. Post frontmana a zpěváka po něm převzal Karel Heřman. Kapela hrála do roku 1995, její domovskou scénou byl hlavně brněnský klub Mersey. Škaredka byla například doprovodnou kapelou během turné Nickyho Suddena, se kterým natočila i desku. Po rozchodu kapely založili někteří členové nová uskupení (mj. Čankišou, Blue Smoke Band, Rankyen, Second Hand, Ukulele Orchestra jako Brno...). Po pětadvaceti letech se znovu sešli, aby zahráli příležitostně několik koncertů a natočili ve studiu Indies cover sebe sama ve společném projektu s UOjB. Ubrali hardrocku, přidali country, díky mase ukulelí i více harmonie, čímž dosáhli odlehčenějšího vyznění skladeb.

 

Proč právě ukulele a jak vznikl Ukulele Orchestra jako Brno?

Je nás v kapele třináct, každý si svou cestu k ukulele našel jinak. U někoho to určitě byla inspirace zvukem nebo výzva, co všechno se dá na ukulele zahrát. Název vznikl spontánně. A kromě vazby na město, kde žijeme, a mnozí z nás se narodili, jsme se postupně rozrostli tak, že jsme teď skutečně orchestr „jako Brno“. Před nějakou dobou naše vystoupení v rámci divadelního představení uvedli takto: „Říká se, že když někdo hraje na velký nástroj, že si tím něco kompenzuje. Pokud to platí i naopak, je tohle hodně drsná partička!“

 

Jak si vybíráte repertoár? Existuje v tak početné kapele demokracie?

Máme to rozmanité, každého z nás oslovuje jiná muzika, návrhy přichází nejrůznější. Hlavní slovo ve výběru je ale na zpěvácích, v tomto mají výsadní postavení. Máme to štěstí, že výborných zpěváků máme v kapele hned několik. Něco jako demokracie u nás funguje, ale trávíme spolu kromě koncertů a zkoušek nemalou část volného času a vždycky se nějak domluvíme.

 

Připadá vám dnešní svět šílený?

Když chytnete do ruky ukulele, tak vůbec!

 

 


Termíny

  • Pá 26.8.2016, 18:00

Místo konání

Amfiteátr

Pořadatel

Amfiteátr