FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
Koncert v rámci Dnů města 2016

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

Dirigent Stanislav Vavřínek

 

PROGRAM

W. A. Mozart – Don Giovanni (předehra)

J. N. Hummel – Koncert pro trubku a orchestr Es dur

---------

W. A. Mozart – Symfonie č. 41 C dur, KV 551 „Jupiter“

 

Sóla v Koncertě pro trubku a orchestr Es dur se ujme Pavel Skopal (1991). Pavel Skopal získal základní umělecké vzdělání na ZUŠ Harmonie Zlín. Ve studiu pokračoval na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži pod vedením MgA. Lázara Cruze a Mgr. Vladimíra Češka.

 

 

V současné době je posluchačem Janáčkovi akademie múzických umění v Brně, členem akademie Brněnské filharmonie a členem Moravské filharmonie Olomouc. V roce 2006 byl sólistou festivaluTalentinum pořádaného Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín. Získal 2. cenu v soutěži dechových nástrojů v Brně (2007), 3. cenu v soutěži konzervatoří v Ostravě (2010). V roce 2011 vystoupil na pražském Žofíněna koncertě vítězů Concerta Bohemia.

 

Myšlenka na založení symfonického orchestru vznikla ve Zlíně již ve dvacátých letech minulého století. Krátce po osvobození, přesněji 1. června 1945, se vytvořil základ Symfonického orchestru n. p. Baťa.  První koncertní vystoupení orchestru  se datuje 30. dubna 1946, do čela bezmála 50-ti členného orchestru se tehdy postavil Rudolf Kvasnica. V květnu 1950 zahájila Filharmonie pracujících svou první lázeňskou sezonu v Luhačovicích, pět letních měsíců produkcí pro lázeňské hosty se stalo v dalších letech tradicí. V listopadu roku 1955 byl pro potřeby práce orchestru adaptován Památník Tomáše Bati na Dům umění. Název orchestru v průběhu doby prošel několika změnami – od Symfonického orchestru n. p. Baťa, přes Filharmonii pracujících až k názvu Státní symfonický orchestr kraje Gottwaldovského. Na začátku roku 1989 byl přejmenován na Filharmonii Bohuslava Martinů.

Postupně z něj vyrostl významný český orchestr, jehož umělecký profil utvářela řada vynikajících šéfdirigentů a stálých či hostujících dirigentů – Rudolf Kvasnica, Richard Týnský, Eduard Fischer, Jaroslav Opěla, Rostislav Hališka, Stanislav Macura, Petr Altrichter, Miloš Machek, Peter Lücker, Kirk Trevor, Tomáš Koutník, Jakub Hrůša, Stanislav Vavřínek a řada dalších. Od sezony 2015 – 16 je šéfdirigentem Vojtěch Spurný. Hlavním hostujícím dirigentem je Leoš Svárovský. S orchestrem vystoupila řada vynikajících sólistů: Mstislav Rostropovič, Magdalena Kožená, Daniel Schafran, Mischa Maisky, Vadim Repin, Jennifer Larmore, Libuše Domanínská, Eduard Haken, Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Václav Hudeček, Ivan Moravec, Eugen Indjic ad. Na koncertě k 70. výročí založení FBM 28.4.2016 zahrál klavírista Fazil Say.

Do jeho repertoáru patří velká symfonická díla, ale též skladby přesahující i do oblasti jazzu, šansonu nebo populární hudby, proto zve ke spolupráci umělce a soubory nejen tzv. vážné hudby, ale i dalších hudebních žánrů. Koncertní činnost orchestru má v současnosti základ ve třech řadách abonentních, mimoto však orchestr vystupuje v množství dalších koncertů ve Zlíně i jeho regionu. Hostuje též ve všech významnějších centrech České republiky (např. účinkuje na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj Ostrava, Špilberk Brno, Pražské hudební slavnosti ad.), zahraniční turné přivedla orchestr do Itálie, Dánska, Maďarska, Chorvatska, Řecka, Polska, Rakouska, Rumunska, Německa, Francie, Portugalska, Španělska, Ukrajiny a USA (Carnegie Hall). V roce 2016 vystoupila Filharmonie Bohuslava Martinů jako první český orchestr po 57 letech v Indii. 

Již od roku 1972 je FBM Zlín pořadatelem ojedinělého mezinárodního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum, dále organizuje podzimní mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae.

Spolupráce s rozhlasem a televizí, stejně jako nahrávky na zvukové nosiče jsou pravidelnou součástí činnosti orchestru.  

Od ledna 2011 Filharmonie sídlí v nově postaveném Kongresovém centru Zlín, které navrhla známá česká architektka Eva Jiřičná.   

 

 

POKYNY K PARKOVÁNÍ u AMFITEÁTRU: Své vozy nejlépe zaparkujete na ulici Zámecká (vchod od zámku Kinských) nebo na ulici Záhumenní "pod nadjezdem", kde je dostek místa ke stání.

Parkování na ulici Svěrákova (u Amfiteátru)  je zakázáno!

 

Termíny

  • Ne 18.9.2016, 15:00

Vstupné

na místě 150 Kč, v předprodeji 100 Kč

Místo konání

Amfiteátr

Pořadatel

Amfiteátr