BABÍ LÉTO 2016
12. Mezinárodní folklórní festival

BABÍ LÉTO 2016

Mezinárodní folklórní festival BABÍ LÉTO 2016 se s plánovaným odpoledním programem přesouvá z důvodu nepříznivého počasí do prostor Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí, kde bude pokračovat od 14:00. Z prostředí meziříčského Amfiteátru se zde přesunou všechny plánované akce. Řemeslný jarmark je bohužel zrušen. Děkujeme za pochopení a doufáme na shledání ve velkém sále.

 

 

 

Dvanáctý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Babí léto 2016 se letos ve Valašském Meziříčí, Hustopečích nad Bečvou a Kelči uskuteční ve dnech 14. až 18. září. Pozvání na tento jedinečný festival, který se pravidelně koná co dva roky v rámci Dnů města Valašské Meziříčí, letos kromě souborů z České republiky a Slovenska přijaly také soubory ze Sardínie, Srbska a Polska. Většina programů je zdarma.

 

Prvním programem festivalu v letošním roce bude posezení s meziříčskými cimbálovými muzikami, kde se představí Cimbálová muzika Bača, Cimbálová muzika Valašsko, Cimbálová muzika Od Mezříča a seskupení pod názvem PCM KGB. Ve stejný den se na náměstí uskuteční první doprovodný program, a to Medový den. Ve čtvrtek dorazí první zahraniční účastníci, kteří budou moci shlédnout v Amfiteátru v parku zámku Kinských také první doprovodný program festivalu, koncert vynikajícího hudebního folklorního tělesa, Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a jeho sólistů. 

Páteční program zahájí vystoupení zahraničních kolektivů pro školní mládež pod názvem Písně a tance ze světa a bude pokračovat ukázkami hudby a tanců zahraničních souborů na náměstí, čímž zároveň okrášlí i od páteční 9. hodiny probíhající Selský rynek. Součástí bude i krátká historicky-naučná vsuvka připomínající výročí 333 let od posledního velkého vpádu osmanských vojsk do střední Evropy. Páteční program festivalu vyvrcholí po 19. hodině na nádvoří žerotínského zámku v Hustopečích nad Bečvou, kde předvedou svá vystoupení hostující soubory festivalu srbský Dule Milosavljević, sardinský Pro Loco Samugheo, polské Snutki, slovenský Lipovec, český Vysočan a hostitelský soubor Bača. Ve stejném čase se v Amfiteátru ve Valašském Meziříčí uskuteční koncert k 15. výročí folklor-beatové kapely DOCUKU.

 

Sobotní hlavní program mezinárodního folklorního festivalu Babí léto 2016 odstartuje v 10 hodin dopoledne průvodem všech účinkujících souborů a skupin z meziříčského náměstí do parku u zámku Kinských v Krásně, kde se na prknech Amfiteátru všechny soubory krátce představí. Po úvodních slovech představitelů města Valašské Meziříčí a hostů se předvedou první čtyři kapely účastnických souborů se svými hudebními vstupy. Ve 14.30 hodin začne hlavní odpolední program pod názvem Nejen Valaši jedna rodina…, ve kterém se vystřídají všechny soubory v řadě jednotlivých čísel, jejichž pojítkem jsou generační a rodinné vztahy projevující se v životě a práci folklorních uskupení. Sobotní podvečer bude patřit dalším čtyřem kapelám, ale také všem odvážným divákům, kteří si budou moci pod vedením zkušených choreografů a tanečních pedagogů vyzkoušet lidové tance z různých zemí a oblastí. Celodenní program vyvrcholí v sobotním podvečeru galaprogramem v Amfiteátru, přehlídce nejlepších čísel všech souborů, které na Babí léto přijedou zdáli i zblízka. Doprovodným programem v sobotu bude, v okolí Amfiteátru probíhající Řemeslný jarmak, na němž nebude chybět ani dobré jídlo a Vojtův burčák. 

Nedělní program Babího léta se přesune do města Kelče. Zahájí ho písně zúčastněných souborů závěrem slavnostní mše v kostele sv. Petra a Pavla, po níž se soubory přesunou průvodem na kelečské náměstí, kde bude možno shlédnout jejich krátká vystoupení. Závěr celého festivalu je směřován na pódium u kelečského kulturního domu, kde budou mít diváci možnost naposled shlédnout hudební i taneční vystoupení účastníků letošního Babího léta a pořadatelé se se soubory rozloučí před jejich návratem domů. 

Věříme, že i letošnímu ročníku Babího léta bude přát sv. Petr, bude jej provázet slunečné počasí nastupujícího babího léta a v nedělním podvečeru se budou u kelečského domu kultury loučit se soubory spokojení diváci i pořadatelé. 

 

POKYNY K PARKOVÁNÍ u AMFITEÁTRU: Své vozy nejlépe zaparkujete na ulici Zámecká (vchod od zámku Kinských) nebo na ulici Záhumenní "pod nadjezdem", kde je dostek místa ke stání.

Parkování na ulici Svěrákova (u Amfiteátru)  je zakázáno!

 

 

Termíny

  • St 14.9.2016 — Ne 18.9.2016

Místo konání

Amfiteátr

Pořadatel

Amfiteátr