ALTAI KAI (Sibiř)
Pětičlenná skupina Altai Kai pochází ze sibiřské republiky Altaj patřící do Ruské federace, kde hrdelnímu zpěvu říkají kai. Od tuvinského nebo mongolského se liší pouze v odchylkách a Altajci jsou v něm naprosto stejnými mistry. Častěji ale s kai spojují vyprávění starých legend - pamětí svého národa – za doprovodu dvoustrunné loutny topshur.
Altai Kai si jistě pamatuje ze spolupráce s Jiřím Pavlicou a Hradištaněm na albu Chvění. Altajci procestovali celý svět a natočili mnoho zdařilých desek, což považují za jednu z důležitých forem zachování toho neobyčejného umění.
Hrají na spoustu altajských tradičních nástrojů: dvoustrunné smyčcové ikili, flétnu shoor a rámový buben tungur. Pro zpestření používají také ruskou tahací harmoniku bayan a na Sibiři rozšířenou brumli khomus, na níž dokáží doslova divy.
Brumle je kovová podkova s pružnou lamelou - jazýčkem uprostřed; držíte v ústech a prstem brnkáte na lamelu, čímž docílíte charakteristického bzučivě alikvotního tónu, jehož výšku a barvu dotváříte ústy, představující resonátor.
Khomus, někdy také aman huur nebo komus, je zhusta spojován se šamanskými praktikami, ale jinak se jedná o zřejmě nejrozšířenější nástroj planety, bez konkurence v pojmenování: u nás se mu sice říká brumle, anglicky jew´s harp, ale nikdo dosud hodnověrně nepřišel na to z jakého důvodu, s židovskou kulturou nemá brumle totiž nic společného. Jazykovědci přišli na to, že angličtí celníci už v roce 1481 běžně používali označení jue harpes a jue trumpes, odvisejících od francouzštiny, ale drží se toho spíš jako jedné z verzí. Holandský muzikolog Phons Bakx si dal tu práci a našel pro brumli přes tisíc názvů; léta se také snažil – a nebyl sám – dopátrat se jejího původů, nejpřesvědčivější mu nakonec přišla ze střední Asie někdy okolo 4. století před naším letopočtem. Fakt, že se na brumli dnes hraje všude, včetně Afriky, souvisí hlavně s kupci a migrací.
PRO ZÁJEMCE PROBĚHNE VE STŘEDU 16.7. OD 17.00 KURZ ALIKVÓTNÍHO (HRDELNÍHO) ZPĚVU V PROSTORÁCH ZUŠ B-ART, KOMENSKÉHO 1275 – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
PŘIHLÁSIT SE MŮŽETE UŽ TEĎ NA borovickova.milada@b-artskola.cz , TEL . 602754654
Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele.