ALTAI KAI (Sibiř)

ALTAI KAI (Sibiř)

Pětičlenná skupina Altai Kai pochází ze sibiřské republiky Altaj patřící do Ruské federace, kde hrdelnímu zpěvu říkají kai. Od tuvinského nebo mongolského se liší pouze v odchylkách a Altajci jsou v něm naprosto stejnými mistry. Častěji ale s kai spojují vyprávění starých legend - pamětí svého národa – za doprovodu dvoustrunné loutny topshur.

Altai Kai si jistě pamatuje ze spolupráce s Jiřím Pavlicou a Hradištaněm na albu Chvění. Altajci procestovali celý svět a natočili mnoho zdařilých desek, což považují za jednu z důležitých forem zachování toho neobyčejného umění.

Hrají na spoustu altajských tradičních nástrojů: dvoustrunné smyčcové ikili, flétnu shoor a rámový buben tungur. Pro zpestření používají také ruskou tahací harmoniku bayan a na Sibiři rozšířenou brumli khomus, na níž dokáží doslova divy.
Brumle je kovová podkova s pružnou lamelou - jazýčkem uprostřed; držíte v ústech a prstem brnkáte na lamelu, čímž docílíte charakteristického bzučivě alikvotního tónu, jehož výšku a barvu dotváříte ústy, představující resonátor.

Khomus, někdy také aman huur nebo komus, je zhusta spojován se šamanskými praktikami, ale jinak se jedná o zřejmě nejrozšířenější nástroj planety, bez konkurence v pojmenování: u nás se mu sice říká brumle, anglicky jew´s harp, ale nikdo dosud hodnověrně nepřišel na to z jakého důvodu, s židovskou kulturou nemá brumle totiž nic společného. Jazykovědci přišli na to, že angličtí celníci už v roce 1481 běžně používali označení jue harpes a jue trumpes, odvisejících od francouzštiny, ale drží se toho spíš jako jedné z verzí. Holandský muzikolog Phons Bakx si dal tu práci a našel pro brumli přes tisíc názvů; léta se také snažil – a nebyl sám – dopátrat se jejího původů, nejpřesvědčivější mu nakonec přišla ze střední Asie někdy okolo 4. století před naším letopočtem. Fakt, že se na brumli dnes hraje všude, včetně Afriky, souvisí hlavně s kupci a migrací. 

 

PRO ZÁJEMCE PROBĚHNE  VE STŘEDU 16.7. OD 17.00 KURZ ALIKVÓTNÍHO (HRDELNÍHO) ZPĚVU V PROSTORÁCH ZUŠ B-ART, KOMENSKÉHO 1275 – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
PŘIHLÁSIT SE MŮŽETE UŽ TEĎ NA  borovickova.milada@b-artskola.cz , TEL . 602754654

 

Altai Kai

Termíny

  • Út 15.7.2014, 18:00

Místo konání

Amfiteátr

Pořadatel

Amfiteátr